Do kedy je potrebné vyporiadať bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM) po rozvode?

lehota na vyporiadanie BSM

Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM) je právny inštitút, ktorý vzniká uzatvorením manželstva a zaniká jeho zrušením alebo rozvodom. Ide o majetkový režim, v rámci ktorého sa všetok majetok nadobudnutý počas manželstva považuje za spoločný majetok oboch manželov, s výnimkou majetku nadobudnutého dedičstvom, darom alebo vecí osobnej potreby. Výnimky z majetku, ktoré do BSM nepatria, špecifikuje zákona.

Vyporiadanie BSM je kľúčovým krokom po rozvode, pretože rieši otázku, ako bude spoločný majetok manželov po rozvode rozdelený. Tento proces môže byť často zložitý a právne náročný a je dôležité rozumieť tomu, aké sú zákonné lehoty na jeho vykonanie.

Kedy dochádza k zániku BSM?

BSM zaniká rozvodom alebo rozhodnutím súdu o zrušení BSM počas trvania manželstva. V prípade rozvodu BSM automaticky zaniká ku dňu právoplatnosti rozsudku o rozvode. To znamená, že od tohto dňa už majetok nadobudnutý bývalými manželmi nie je považovaný za spoločný, ale za výlučný majetok toho, kto ho nadobudol.

Lehota na vyporiadanie BSM

Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov je nutné vyporiadať do troch rokov od jeho zániku. Moment zániku je viazaný na právoplatnosť výroku o rozvode manželstva alebo na moment právoplatnosti výroku súdu o zániku BSM v konaní o zrušenie BSM za trvania manželstva.

Zákon pozná tri spôsoby, akými môže byť BSM vyporidané, a to dohodou, rozhodnutím súdu alebo zákonným spôsobom.

Dohodou alebo rozhodnutím súdu je možné BSM vyporiadať len v lehote troch rokov. Pokiaľ by do troch rokov nebola uzatvorená dohoda alebo by nebol podaný návrh na vyporiadanie BSM na súde, nastupuje zákonný spôsob vyporiadania. Z uvedeného vyplýva, že dohodu o vyporidadní BSM možno uzavrieť len do troch rokov od zániku BSM a súčasne, návrh na vyporidanie BSM súdnou cestou je nutné podať do troch rokov od zániku BSM.

Po uplynutí trojročnej lehoty, dochádza k zákonnému vyporiadaniu BSM, preto už nie je možné podať návrh na súd, resp. uzavrieť dohodu o vyporidaní BSM.

Význam trojročnej lehoty

Lehota troch rokov je zásadná z niekoľkých dôvodov:

  1. Stabilizácia právnych vzťahov: Trojročná lehota poskytuje dostatok času na to, aby sa manželia pokúsili dohodnúť na rozdelení majetku alebo aby iniciovali súdne konanie. Po uplynutí tejto lehoty dochádza k automatickému vyporiadaniu podľa zákona, čo zabezpečuje stabilizáciu právnych vzťahov a predchádza nejasnostiam, ktoré by mohli vzniknúť pri dlhodobej nečinnosti.
  2. Zníženie rizika sporov: Uplynutie trojročnej lehoty a následné automatické vyporiadanie majetku môže zabrániť častým sporom a konfliktom medzi bývalými manželmi, ktoré by mohli vzniknúť z dôvodu neschopnosti dosiahnuť dohodu.
  3. Ochrana práv oboch strán: Trojročná lehota tiež poskytuje právnu istotu obom stranám, keďže po jej uplynutí už nie je možné jednostranne iniciovať súdne konanie o vyporiadanie BSM. Tento mechanizmus teda chráni práva bývalých manželov a zamedzuje neoprávnenému zasahovaniu do ich majetkových pomerov po dlhšom čase.

Praktické aspekty vyporiadania BSM

Pri vyporiadaní BSM je dôležité zvážiť nielen hodnotu majetku, ale aj záväzky, ktoré manželia počas manželstva nadobudli. Do BSM patria napríklad aj dlhy, ktoré vznikli počas trvania manželstva, pokiaľ neboli vynaložené na výlučne osobné potreby jedného z manželov. Pri vyporiadaní sa tak musí zohľadniť aj to, ako budú tieto záväzky rozdelené.

Je tiež dôležité uvedomiť si, že pokiaľ sa manželia nedohodnú a bude sa rozhodovať na súde, proces môže byť zdĺhavý a finančne náročný. V takom prípade je vhodné vyhľadať právnu pomoc, aby bol proces čo najefektívnejší a aby bolo zabezpečené spravodlivé rozdelenie majetku.

Záver

Vyporiadanie BSM po rozvode je neoddeliteľnou súčasťou ukončenia manželstva. Trojročná lehota poskytuje dostatočný priestor na to, aby sa bývalí manželia mohli dohodnúť alebo aby mohlo byť o vyporiadaní rozhodnuté súdom. Uplynutím tejto lehoty dochádza k zákonnému vyporiadaniu, ktoré zaručuje stabilitu právnych vzťahov a chráni práva oboch strán. Preto je dôležité, aby bývalí manželia po rozvode nezanedbali túto dôležitú právnu povinnosť.